+48 501 112155 KapitanPyton@gmail.com

Kungliga Svenska Segelsällskapet

Charakterystyczny herb (patrz zdjęcie) jest oficjalnym znakiem najstarszego szwedzkiego klubu żeglarskiego – Svenska Segel Sällskapet (SSS) – założonego w 1830 roku w Sztokholmie i działającego po dziś dzień.

Z wielu podań wynika, że ​​w pierwszym roku istnienia klub występował pod wieloma nazwami, takimi jak Klub Żeglarski (Segel Sällskapet) i Skandynawski Klub Żeglarski (Skandinaviska Segel Sällskapet), zanim ostatecznie w 1878 roku otrzymał status Królewski oraz oficjalną nazwę: Kungliga Svenska Segel Sällskapet KSSS (czyli: Królewski Szwedzki Klub Żeglarski).

Historia KSSS

Klub został założony w Skeppsholmen w Sztokholmie przez grupę najbogatszych ludzi w mieście, którzy chcieli pod wspólną flagą organizować regaty żeglarskie w okolicach Sztokholmu. W tym czasie szwedzkie stowarzyszenia i kluby dopiero zaczynały się rozwijać, a KSSS stało się drugim w historii szwedzkim stowarzyszeniem non-profit po Uppsala Swimming Club.

Wspaniały okres rozwoju klubu przypadł na ostatnią dekadę XIX wieku i pierwsze dwie dekady XX wieku. W tym czasie łodzie żaglowe stały się prostsze w zarządzaniu zarówno pod względem wielkości, jak i kosztów zakupu czy utrzymania. Jest to również okres, w którym utworzono rozróżnienie jachtów żaglowych na poszczególne klasy (tj. sportowe, wypoczynkowe, rodzinne). Ponadto w tym czasie po raz pierwszy na szwedzki rynek wkroczyły również łodzie motorowe.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku klub zdobył międzynarodowe uznanie dzięki wielkim osiągnięciom żeglarzy, takich jak Sven Salén, Olle Erik Åkerlund oraz Erik Lundberg. Sukcesy w międzynarodowych regatach oraz wzmożona aktywność żeglarska w zatokach wokół Sandhamn, przyczyniły się do utrwalenia dobrej reputacji klubu.

W latach sześćdziesiątych XX wieku pojawiły się pierwsze łodzie z plastiku – których cena oraz czas wykonania były znacznie niższe – dzięki czemu liczba jednostek w klubie znacznie wzrosła.  Dzięki dalszym modernizacjom łodzi oraz wzmożonemu zainteresowaniu żeglarstwem na znaczeniu zyskały również organizowane przez KSSS regaty wokół wyspy Gotland – Gotland Runt. Zawody te stały się od tego momentu wielkim sprawdzianem odwagi dla szwedzkich żeglarzy. Dziś Gotland Runt (znane również jako Round Gotland Race ÅF Offshore Race) to największe i najbardziej prestiżowe regaty pełnomorskie odbywające się na Morzu Bałtyckim.

herb KSSS Aprilia
bandera ksss

Królewski Szwedzki Klub Żeglarski dzisiaj

Dziś KSSS ma ponad 6000 członków. Klub prowadzi działalność żeglarską w czterech lokalizacjach. Organizuje regaty, wyjazdy oraz szkolenia żeglarskie. Główna siedziba klubu mieści się w Saltsjöbaden w Baggensfjärden i jest centrum działalności KSSS. To tutaj ekskluzywny szwedzki klub ma swoje biuro i sale klubowe. Prowadzone są tu również całoroczne, intensywne szkolenia, a w Baggensfjärden odbywa się większość klubowych regat. W Saltsjöbaden można również znaleźć marinę KSSS ze specjalnymi miejscami zarezerwowanymi wyłącznie dla członków KSSS.

Sandhamn (położone w Archipelagu Sztokholmskim) jest od ponad stu lat główną bazą wypadową dla regat Królewskiego Szwedzkiego Klubu Żeglarskiego. To centrum KSSS, położone na najbardziej oddalonym od lądu archipelagu Sztokholmu, jest przesiąknięte żeglarską tradycją i oferuje możliwość przeprowadzania wspaniałych regat oceanicznych. W Sandhamn KSSS prowadzi port gościnny. O tej oraz innych marinach KSSS możesz przeczytać na oficjalnej stronie klubu (tutaj).  Djursholm klub organizuje szkolenia dla dzieci i młodzieży oraz wyścigi jachtów w klasie pontonów. Jesienią 2004 r. klub rozpoczął działalność również w Ranängen, gdzie trwa budowa nowej siedziby. KSSS ma również swój własny półwysep –  Lökholmen, a także mariny w: Saltsjöbaden oraz Telegrafholmen.

 Źródła:

  • Obraz główny postu: Metropol Auktioner: ÖVRIGT / Nautica / Skyltar 11482060 (link)
  • Obraz przedstawiający mosiężny herb – własność S/Y Aprilia
  • Informacje: Kungliga Svenska Segelsällskapet – International Council of Yacht Clubs ICOYC (link)
  • Informacje, fotografia bandery: Royal Swedish Yacht Club – strona oficjalna (ksss.se)
  • Informacje (Erik Lundberg): 90th Anniversary Race for Marblehead Trophy Held This Year in St. Petersburg, Russia (link)